Blog > Komentarze do wpisu

Słowo wstępu

Witam szanownych czytelników, może zacząłem szablonowo, ale czym jest blog jak nie szablonem:) Będę tu pisał o aromaterapii, balsamach olejkach zapachowych i wszystkim tym co przyczynia się abyśmy byli piękni i zdrowi. Dzisiaj o aromaterapii.

Już w czasach starożytnych ludzie kochali się w zapachach.

Towarzyszyły im każdego dnia, do celów estetycznych, leczniczych czy religijnych. Przepisy na substancje zapachowe można znaleźć w Talmudzie czy Starym Testamencie, a archeologowie potwierdzają, że pachnące esencje roślinne stosowane były od niepamiętnych czasów.

Tradycja używania olejków czy olejów jest tak stara, jak stare są dzieje ludzkości. Sposób pozyskiwania składników i ich komponowania zmieniał się z biegiem czasu, tak jak zasady użytkowania, jednak potęga tych oleistych substancji  przetrwała po dziś dzień.


Olejki dzielimy na trzy grupy:

Naturalne olejki zapachowe, inaczej zwane olejkami eterycznymi. Są to 100% wyciągi z roślin, lub pochodzących z nich owoców, pozyskiwane w drodze destylacji lub wyciskania. Nie posiadają żadnych domieszek, nie są też rozcieńczone. Pachną bardzo wyraziście i charakterystycznie, jednak bardzo surowo.

Naturalne olejki zapachowe są często jedynie początkiem, podstawą do dalszych eksperymentów zapachowych.

Olejki zapachowe to nic innego jak połączenie naturalnych olejków z nutami zapachowymi. Nie są więc w 100% naturalne, mają jednak inną zaletę: pozwalają tworzyć nowe zapachy. Uzyskanie pożądanej kompozycji wiąże się często z połączeniem kilku lub kilkudziesięciu odpowiednio dobranych składników, co dzięki olejkom zapachowym możemy z łatwością uzyskać.

Kompozycje zapachowe powstają z mieszaniny związków pochodzenia naturalnego z syntetycznymi. Pozwalają uzyskać nieograniczoną ilość zapachów, tworzyć bukiety według własnych upodobań. Dają nieograniczone możliwości w stworzeniu swojego indywidualnego zapachu.

Olejki mają różne właściwości: lecznicze, antyseptyczne, przeciwbakteryjne, łagodzące,  uspokajające, antydepresyjne, stymulujące. O części zapachów, mówimy z rumieńcem, że są afrodyzjakami, które urozmaicają nasze życie intymne. Budzą w nas emocje, pozwalają się wyciszyć, ułatwiają oddychanie lub łagodzą objawy choroby.

Najszersze zastosowanie olejków stosuje się w aromaterapii. Jest to połączenie medycyny naturalnej i zielarstwa polegające na wprowadzeniu do organizmu substancji zapachowych z olejków eterycznych.

Jest wiele rodzajów aromaterapii, nie tylko odbierana poprzez doznania zapachowe, ale również poprzez kąpiele, inhalacje, masaż, czy kompresy.

Dziś, w otoczeniu pięknych wystaw sklepowych, w wymyślnych flakonach nie robimy nic innego jak tylko kontynuujemy tradycję przodków. Tradycję otulania się zapachami.


Po to tworzone są nowe miejsca gdzie możemy zaopatrzyć się w zapachy nie wychodząc z domu.

piątek, 06 kwietnia 2012, puhmik1

Polecane wpisy